jump to navigation

The Cost of GF Living April 1, 2008

Posted by glutenfreedance in Celiac Disease, Food, Gluten Free, Shopping.
trackback

People always comment when I mention where we usually shop for GF stuff that it must be really expensive to have to live GF.  I know there must be cheaper ways to cook GF, and next summer I plan to explore them.  But in the meantime, I’ve come up with an analogy to explain to people exactly how expensive GF food generally is…

Imagine if Girl Scouts were the only people selling groceries. ;-)

About these ads

Comments»

1. Shauna McCabe - April 1, 2008

That only makes sense if you know something about girl scouts! We don’t even have Girl Scouts in canada (We have Girl Guides).

I assume that Girl Scouts have expensive cookies?

Yep, they are. Since I don’t usually have a whole lot of questions from people in other countries (I actually only know one person who lives outside the US) it works for me. :-)

2. April - April 10, 2008

You think GS cookies are expensive, what about Boy Scouts selling 2 qts. of popcorn for $15? And yes, Girl Scouts are the non-US version of Girl Guides. Of course, we have to be different! ; )

3. Karen - April 11, 2008

That is hilarious! And SOOOO true!

4. Michelle - April 11, 2008

That is a GREAT way to explain it. At least if I was buying from the Girl Scouts, the $$ would be going to a good cause. :)

5. mag - April 15, 2008

Yep, living gluten free is pretty pricey. We’ve been gluten free Ifor the most part) for less than a year and the transition is a bit difficult. One expense which I do not miss is wheat bread, especially now that bread prices are going up. Packaged and frozen gluten free foods are rather pricey so we have been doing a lot of cooking/experimenting at home.

6. Sheltie Girl - April 23, 2008

I would use the comparison to small production boutique food to explain the costs of gluten free foods. There aren’t millions buying Ener-G or Kinnikinnick foods everyday unlike Post, Kellogg or any other food conglomerate. Many of those companies not only have a US customers, but are global companies with customers for their products all over the world. Being able to sell to a very large group of people does mean that you can spread your costs over a larger number of products rather than a smaller.

I think my biggest complaint with gf foods, isn’t so much the cost (which is high), but the lack of organic and healthy flour choices. Everybody seems to rely on white rice flour, potato starch and tapioca. You have to cook for yourself to improve the healthiness of your gf food, otherwise you’d probably have prediabetes after eating the standard processed gf diet for a few years.

Sheltie Girl @ Gluten A Go Go

7. Sally Parrott Ashbrook - May 19, 2008

That literally made me laugh out loud (and read it aloud to my husband).

8. Sally Parrott Ashbrook - August 31, 2008

How are you? Everything okay?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: